Welcome to AWIT, Inspired Magazine - Have a nice day!
Home FeaturedEvents Here Are the Nominees for the Eighth Africa Magic Viewers’ Choice Awards

Here Are the Nominees for the Eighth Africa Magic Viewers’ Choice Awards

0 comment

Lagos, Nigeria; 19 March 2022: Nominees for the eighth edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) have been revealed.

Announcing the nominees were Nollywood actors, Adesua Etomi-Wellington and Daniel Etim-Effiong during a special live broadcast, which aired on all Africa Magic channels on DStv and GOtv on Saturday, 19 March.

See the full list of nominees below:

  CATEGORY NOMINEE
1 BEST ACTRESS IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)  
OMO GHETTO (THE SAGA) FUNKE AKINDELE
BREADED LIFE BIMBO ADEMOYE
QUAMS MONEY NSE NKPE ETIM
DWINDLE BISOLA AIYEOLA
  KAMBILI – THE WHOLE 30 YARDS NANCY ISIME
JUST IN TIME SARAH  HASSAN
2 BEST ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)  
  VOICELESS ASABE MADAKI
  RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY OSAS IGHODARO
  FOR MARIA EBUN PATAKI MEG OTANWA
  THIS LADY CALLED LIFE BISOLA AIYEOLA
  SUPERSTAR NANCY ISIME
  A TUNE AWAY GENOVEVA UMEH
  DEAR AFFY KEHINDE BANKOLE
3 BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – HAUSA  
  VOICELESS ROGERS OFIME
  SARKI GOMA ZAMANI GOMA ABUBAKAR BASHIR MAISHADDA
  BANA BAKWAI ABUBAKAR BASHIR MAISHADDA
  TSANGAYAR ASALI ABDULKADIR NUHU AMINU
  BAYI DIANE RUSSET AND AYO NEWO
4 BEST DIRECTOR  MOVIE  
  LA FEMME ANJOLA MILDRED OKWO
  AMINA IZU OJUKWU
  RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY RAMSEY NOUAH
  COLLISION COURSE BOLANLE AUSTEN-PETERS
  VOICELESS ROBERT O. PETERS
  LIGHT IN THE DARK EKENE SOM MEKWUNYE
  NAMASTE WAHALA TIENCEPAY LAWAL & HAMISHA DARYANI AHUJA
5 BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – IGBO  
  NNEKA UCHE NNANNA MADUKA
  UHURUCHI (SUNSET) VICTOR IYKE
  ECHEZONA VICTOR ONWUDIWE AND UGOMMA ONWE
  UDENE OMA NNADI
6 BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – SWAHILI  
  OBAMBO FREDDY FERUZI
  JARAMANDIA DENNIS HUMPHREY AND BERNARD KAHINDI
RISHAI OMAR HAMZA HASSAN
7 BEST TELEVISION SERIES DRAMA OR COMEDY  
  THE MYSTIC RIVER ROGERS OFIME
  THE SMART MONEY WOMAN ARESE UGWU/ISOKEN OGIEMWONYI/LALA AKINDOJU/ AKINTUNDE MARINE MARINHO
  RUMOUR HAS IT SEASON 3 VINCENT NWACHUKWU
  LITTLE BLACK BOOK OLAWALE ADETULA
  MY NAME A-ZED OLAWALE ADETULA
  BUTUKU MWAKA NAKWETI
  JENIFA’S DIARY OLUFUNKE AKINDELE
8 BEST SOUND TRACK MOVIE OR TV SERIES  
  RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY LARRY GAAGA
  COLLISION COURSE COLLISSION COURSE
  JUST IN TIME BOUMEESTER LINDSAY & KAGWE MUNGAI
  AMINA DABS AGWOM
  GOLD COAST LOUNGE PASCAL AKA & RAQUEL
  LIGHT IN THE DARK AWELE MEKWUNYE & BIZZOUCH
  THE WHITE LINE MICHAEL PULSE & PONTI DIKUUA
9 BEST MAKE UP CATEGORY  
  VOICELESS GIFT AMEH
  AMINA DAGOGO DIMINAS & GABRIEL OKORIE GABAZZINI
  OMO GHETTO(THE SAGA) BALOGUN ABIODUN
  NNEKA THE PRETTY SERPENT UGOCHINYERE IHENDI
  RATTLESNAKE-THE AHANNA STORY CARINA OJOKO
  PEREGUN ADEWUNMI FATAI & AYOBAMI ABOLARIN
  LA FEMME ANJOLA ABIOLA POPOOLA
10 BEST SOUND EDITOR MOVIE OR TV SERIES  
  AMINA JIM LIVELY & JAMES NELSON
  PROPHETESS BAYO ADEPETUN & BIOLA ‘LALA’ OLAYINKA
  OMO GHETTO(THE SAGA) PUFFY TEE
  FOR MARIA EBUN PATAKI TOM KOROLUK
  NNEKA THE PRETTY SERPENT HABIB ADEBAYO OLAORE
  TINKA’S STORY HASSAN MAGEYE
11 BEST DOCUMENTARY  
  ROAD2BLOW TAIWO ADEYEMI
  UNMASKED: LEADERSHIP, TRUST AND THE COVID 19 PANDEMIC IN NIGERIA FEMI ODUGBEMI
  THIS LOVE EUGENE MBUGUA
  SUNSET IN MAKOKO ALLEN ONYIGE
  IF OBJECTS COULD SPEAK SAITABAO KAIYARE, MUMO LIKU, ELENA SCHILLING, DANIELLA FRITZ, ANN KATRINA BOBERG
  STREETS OF LAGOS: DEAR LITTLE PEOPLE LAWRENCE ADEJUMO
12 BEST LIGHTING DESIGNER IN A MOVIE OR TV SERIES  
  AMINA STANLEY IBEGBU OKECHUKWU
  THE MYSTIC RIVER YEMI AWOPONLE
  RATTLESNAKE- THE AHANNA STORY MATHEW YUSUF
  THE WHITE LINE JACO STRAUSS
  LIGHT IN THE DARK GODWIN LAWANI
  NNEKA THE PRETTY SERPENT MATHEW YUSUF
  DEAR AFFY FEI MUSTAPHA
13 BEST MOVIE SOUTHERN AFRICA  
  HAIRAREB DANTAGOS JIMMY-MELANI
  BLACK DOLLAR DAVID KAZADI
  MARIA KRISTU PAUL.S.WILO
  VEZA – THE UNFOLDING DUMIE MANYATHELA
14 BEST ART DIRECTOR MOVIE OR TV SERIES  
  THE SMART MONEY WOMAN EDIRI OKWA
  RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY PAT NEBO
  THE MYSTIC RIVER MAYOWA LABIRAN
  AMINA TUNJI AFOLAYAN
  ONE LAGOS NIGHT CHIMA ADIGHIJE
  DAY OF DESTINY CHRIS UDOMI
  INTRODUCING THE KUJU’S ADEOYE ADETUNJI
15 BEST SUPPORTING ACTOR IN MOVIE OR TV SERIES  
  RATTLESNAKE BUCCI  FRANKLIN
  GOLD COAST LOUNGE ADJETE ANANG
  JANKARIWO ODUNLADE ADEKOLA
  A SOLDIER’S STORY ERIC ROBERTS
  AMINA MAGAJI MIJINYAWA
  THE NEW NORMAL YEMI BLAQ
  COUNTRY HARD TOPE TEDELA
16 BEST COSTUME DESIGNER MOVIE OR TV SERIES  
  VOICELESS TITI AINA RAJI
  AMINA MILLICENT T. JACK
  THE SMART MONEY WOMAN ISOKEN OGIEMWONYI
  OMO GHETTO (THE SAGA) FUNKE AKINDELE BELLO
  THE MYSTIC RIVER OBIJIE ORU
  LA FEMME ANJOLA YOLANDA OKEREKE
  NNEKA THE PRETTY SERPENT YOANNA ‘PEPPER’ CHIKEZIE
17 BEST SHORT FILM OR ONLINE VIDEO  
  SOMETHING ABOUT ZEE MARY NSIKANABASI UYOH
  FRACTURED ABIMBOLA CRAIG
  OUNJE ALE OZOR UCHE
  KORO NICHOLAS ‘BIG GHUN’ NARTEY
  KIITAN KOREDE OLAYINKA
  DICES SANDRA TETTEH
  I AM THE PROSTITUTE MAMA DESCRIBED TAIWO OGUNNIMO
18 BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)  
  RATTLESNAKE STAN NZE
  VOICELESS UZEE USMAN
  FOR MARIA EBUN PATAKI GABRIEL AFOLAYAN
  THIS LADY CALLED LIFE EFA IWARA
  INTRODUCING THE KUJUS FEMI JACOBS
  DEAR AFFY EYINNA NWIGWE
  INTRODUCING THE KUJUS TIMINI EGBUSON
19 BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – YORUBA  
  JANKARIWO BUKUNMI OLUWASINA
  ALAISE DAVID AKANDE, DEMOLA YUSUF, EDGARD LEROY
  ABEKE SAMUEL ONIYITAN
  BALOKUN OLAMIDE AKINMOLAYAN
  IJOLEWA OLAPEJU WAHAB
  ARODAN WUNMI AJIBOYE
20 BEST CINEMATOGRAPHER  
  RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY MUHAMMED ATTA AHMED
  COLLISION COURSE JAMES AMUTA
  AMINA PETER KREIL, WALE ADEBAYO, SAMUEL JONATHAN & MORUF FADARO
  THE MYSTIC RIVER SAMUEL JONATHAN & MORUF FADARO
  NNEKA THE PRETTY SERPENT JOHN NJAGA DEMPS
  JUST IN TIME VICTORIA OMBOGO
  SUPERSTAR BARNABAS EMORDI
21 BEST PICTURE EDITOR  
  VOICELESS ROGERS OFIME
  JUST IN TIME DOLAPO ADELEKE
  OMO GHETTO (THE SAGA) JJC SKILLZ, ADEYEMI SHOMADE & VALENTINE CHUKWUMA
  LOCKDOWN TESTER BASSEY/ABIODUN OKUNOLA/MOSES INWANG
  BAD COMMENTS MOSES INWANG
  FOR MARIA EBUN PATAKI TUNDE APALOWO
  COLLISION COURSE TEGA SALUBI
22 BEST WRITER IN A MOVIE OR TV SERIES  
  LA FEMME ANJOLA TUNDE BABALOLA
  THIS LADY CALLED LIFE TOLUWANI OBAYAN & KAYODE KASUM
  FOR MARIA EBUN PATAKI TUNRAY FEMI & DAMILOLA E. ORIMOGUNJE
  ONE LAGOS NIGHT CHIGOZIRIM NWANEGBO
  INTRODUCING THE KUJUS’ MANIE OISEOMAYE, DONALD TOMBIA, BIODUN STEPHEN
  AMINA FRANK CHINEDU UBA
  LITTLE BLACK BOOK ABOSI OGBA, SALLY KENNETH DADZIE, LYDIA IDAKULA SOBOGUN, OLAWALE ADETULA & BELINDA YANGA AGEDAH
23 BEST MOVIE EAST AFRICA  
THE GIRL IN THE YELLOW JUMPER MOROCCO OMARI
  A GRAND LITTLE LIE DENISE KIBISU NGUBUINI
  MY HUSBAND’S WIFE NDAGIRE MARIAM
  JUST IN TIME SARAH HASSAN AND DOLAPO ADELEKE
  UGONWA WA KIFO RAPHAEL EMMANUEL
  BEAUTIFUL ASHES AYENY T. STEVE
24 BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE OR TV SERIES  
  SUGAR RUSH BISOLA AIYEOLA
  THE NEW NORMAL MERCY JOHNSON
  AMINA CLARION CHUKWURAH
  LA FEMME ANJOLA MUMBI MAINA
  THE NEW NORMAL ENADO ODIGIE
  COUNTRY HARD OM0WUNMI DADA
  OMO GHETTO (THE SAGA) CHIOMA CHUKWUKA AKPOTHA
25 BEST MOVIE WEST AFRICA  
  TAINTED CANVAS ORWI MANNY AMEH
  COLLISION COURSE BOLANLE AUSTEN-PETERS &  JOSEPH UMOIBOM
  AMINA OKEY OGUNJIOFOR
  RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY CHRIS ODEH
  OMO GHETTO (THE SAGA) FUNKE AKINDELE BELLO AND JJC SKILLZ
  BREADED LIFE BIODUN STEPHEN & TARA AJIBULU
  NNEKA THE PRETTY SERPENT CHRIS ODEH
26 BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)  
  SOOLE SHAWN FAQUA
  OMO GHETTO (THE SAGA) DEYEMI OKANLAWON
  LOVING RONA GIDEON OKEKE
  DWINDLE BRODA SHAGGI/SAMUEL PERRY
  PROGRESSIVE  TAILORS CLUB FEMI ADEBAYO
  DEAR AFFY WILLIAMS UCHEMBA
  PONZI TIMINI EGBUSON
27 BEST ONLINE SOCIAL CONTENT CREATOR  
  MULTI PERSONALITY DISORDER MR MACARONI
  NOLLYWOODEPIC LOVE STORY 1& 2(PARODY) TEE KURO
  KAYAMATA BUKUNMI ADEAGA-ILORI
  MR FUNNY OGA SABINUS
  ROAD RAGE TAAOOMA
  OF LINE AND LAYERS JACQUELINE SUOWARI
  FIRST DATE – MUMMY’S BOY EDEM VICTOR
  AFFIAH-DE JA VU ELOZONAM OGBOLU
28 BEST MULTICHOICE TALENT FACTORY  
  BRIDE UNTANGLED ABISOLA ABOABA
  ENGAITO DAISY MASEMBE
  NYAU MASUZYO MWALE, COSMAS NGANDWE, ABEL NGOMA AND EDWARD SAKALA
  REBIRTH BRIAN ONTIRI
  OKO K3 AKUETEH CHRISTINE BOATENG AND ERIC OKYEREFO
29 BEST OVERALL MOVIE  
  AMINA IZU OJUKWU & OKEY OGUNJIOFOR
  VOICELESS ROBERT O. PETERS & ROGERS OFIME
  RATTLESNAKE RAMSEY NOUAH & CHRIS ODEH
  COLLISION COURSE BOLANLE AUSTEN-PETERS
  OMO GHETTO (THE SAGA) JJC SKILLZ & FUNKE AKINDELE BELLO
  NNEKA THE PRETTY SERPENT TOSIN IGHO & CHRIS ODEH
  LA FEMME ANJOLA MILDRED OKWO & RITA DOMINIC
  JUST IN TIME DOLAPO ADELEKE, SARAH HASSAN
30 BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL DRAMA SERIES  
  MOVEMENT- JAPA FEMI ODUGBEMI
  RIONA JAMES OMOKWE
  UNMARRIED UCHE IKEJIMBA
  DILEMMA UCHE IKEJIMBA
  VENGE TOSIN IGHO & ROGBA ARIMORO
  EVE WINIFRED NWOKEDI
  ENAKHE VICTOR SANCHEZ AGHAHOWA
  RISHANTE DIMBO ATIYA
31 BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL DRAMA SERIES  
  MOVEMENT- JAPA FEMI ODUGBEMI
  RIONA JAMES OMOKWE
  UNMARRIED UCHE IKEJIMBA
  DILEMMA UCHE IKEJIMBA
  VENGE TOSIN IGHO & ROGBA ARIMORO
  EVE WINIFRED NWOKEDI
  ENAKHE VICTOR SANCHEZ AGHAHOWA
  RISHANTE DIMBO ATIYA
32 BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL COMEDY SERIES  
  THE JOHNSONS ROGERS OFIME
  MY FLATMATES BRIGHT OKPOCHA & SOLOMON ADEKUNLE
  MY SIBLINGS & I FUNKE AKINDELE BELLO & JJC SKILLZ

 

Voting for the eighth AMVCAs open from 10pm WAT on Saturday, 19 March 2022 and close 10pm on Friday, 29 April 2022. All terms and conditions apply and are available on the Africa Magic website. Viewers can join the conversation on social media using the hashtag #AMVCA8.

Check out more articles.

You may also like

African Women In technology @2022 – All Right Reserved.